Jak moc jsou účinné legální doplňky výživy oproti dopingu?

Legální suplementy nelze s účinky dopingu téměř vůbec srovnávat. Jde o úplně jinou úroveň. Doplňky stravy mají schopnost přispívat ke správnému fungování těla, harmonizovat celkové zdraví a mohou pomoct překonat pomyslný výkonnostní průměr o pár procent. Nelze u nich ale předpokládat, že pomohou nabírat několik kilogramů svalů za měsíc a podobně.

Je pravda, že první nasazení kreatinu může pomoci některým jedincům nabrat 2-3 kila svalové hmoty za měsíc. Je možné, že pokud někdo nikdy nebral vitamíny a byl ve velkém vitamínovém deficitu, že mu pouhé užívání vitamínů může pomoci nabrat za měsíc podobně jako kreatin. Stejný případ platí i u zařazení oligofruktozanů (FOS) nebo galaktooligosacharidů (GOS), které zlepšují činnost střev a zpravování živin. Svůj účinek mají i vysoké dávky kolostra. Podstatné ovšem je, že efekt těchto výrobků se nesčítá a nelze s nimi najednou nabrat 6-9 kilo svalů za měsíc. Ani není možné zopakovat onyprvotní přírůstky. U aplikace steroidů je možné nabírat 4-5 kilo svalů měsíčně během 3-4 měsíční kůry. 

Pro velmi základní představu, nabírání svalů je z největší části ovlivněno množstvím testosteronu. Zdravý dospělý muž vyprodukuje denně kolem 10-12 mg testosteronu. Při užívání steroidů bývají nejmenší dávky kolem 35 mg denně, mnozí sportovci ale berou i 200-400 mg denně. I když tyto násobně větší dávky nepřinášejí násobně větší výsledky, je jasné, že kdokoli neužívá steroidy, bere legální doplňky, a spoléhá na svou přirozenou produkci testosteronu, tak nemá šanci se dopujícím sportovcům ani vzdáleně přiblížit. 

Populární byliny jako tribulus terrestris aj. mají vliv na pouhé miligramy testosteronu denně a přispívají spíše k větší vitalitě než růstu svalů. Smysl ale mají pro uživatele steroidů v tom, že jim mohou částečně pomoci udržovat si vlastní tělní produkci testosteronu, který steroidy utlumují.