Má smysl používat tribulus a jiné podobné bylinky i dříve než ve 30 letech?

Velmi často se tvrdí, že náctiletí chlapci mají dost testosteronu a různé bylinky a rostlinné extrakty slibující zvýšení hladiny testosteronu na ně tedy nefungují. Obecná poučka také praví, že testosteron začíná klesat až někdy po třicítce. 

Problém je, že lidé jsou velmi individuální. Někdo má málo testosteronu i v pubertě a je to dáno víceméně genetiky. Někomu zase vlivem psychického stresu, vlivem nezdravého životního prostředí či nevhodného stravování apod. začne klesat testosteron mnohem dříve než ve třiceti. A někdo sice vylučuje testosteronu hodně, ale také se mu hodně konvertuje na vázaný testosteron (DHT), který se na stavbu svalů nepoužívá. 

Různé suplementy tedy mohou být cestou, jak si trochu pomoci, a přispět minimálně ke zvýšení vitality a libida. Neslibujete si ovšem zázraky, spíše návrat k pomyslnému normálu. Každopádně, možnost nechat si udělat komplexní hormonální vyšetření, kdy zjistíte, jak na tom jste, má každý člověk ze zákona zdarma, pokud vykazuje známky zvýšené únavy, snížené imunity apod.