Je lepší po tréninku protein, nebo gainer?

Je lepší po tréninku protein, nebo gainer?

Je lepší po tréninku protein, nebo gainer?

Tetsuo  27.09.2014  Před a po tréninku

Je to věčné dilema a neutuchající polemika. V zásadě jde o dvě věci. 1) Zda jde o trénink, který má přinášet nárůst svalů, nebo má svaly jen udržovat, ale jeho hlavním cílem je spalování tuku. V případě požadavku „nabírání objemu“ je konvenčně výhodnější gainer. (Obnoví rychleji spálenou energii a umožní, aby další živiny byly stavební.) 

V případě, že chcete hubnout, je jedinou správnou volbou z oněch dvou možností proteinový nápoj. (Bílkoviny uchovají svalovou hmotu, ale spálená energie bude vynahrazena čerpáním z tukových zásob v těle.)

Problematika je ale složitější i v tom, o jaký typ proteinu nebo gaineru se jedná, jaké množství ho dávkujete a s jakým odstupem od tréninku jíte. Všechny možné alternativy jsou velmi podrobně popsány v článku, Co jíst a pít před, při a po tréninku?

Velmi zjednodušeně řečeno není chyba pít ihned po tréninku proteinový nápoj (ideálně na bázi hydrolyzátů) a za půl hodiny si dát normální jídlo, v němž je vyšší obsah sacharidů (rýže, obiloviny, těstoviny, banány, med apod.). Tento postup zaručuje podobné výsledky jako pití gaineru, pro jedince, kteří mají tendence k ukládání tuku, je zřejmě i výhodnější. Zlepšeného využití sacharidů lze ale dosáhnout i pomocí dávkování čistého HCA a ALA, případně celého komplexu látek zlepšujících inzulínovou citlivost.