Je lepší brát po tréninku BCAA, glutamin, taurin, HMB nebo kreatin?

V různých složitějších potréninkových mixech naleznete dohromady kombinaci všech těchto látek. Dávkování bývá 5-10 g BCAA, 5-10 g glutaminu, 1,5-3 g taurinu, 1,5-3 g HMB a různé množství kreatinu, mnohdy také 5-10 g. Podobný koktejl spolu s trochou jednoduchých sacharidů (glukóza, maltodextrin), cca 10-20 g, má poměrně silný anabolický účinek a výrazně zvyšuje regeneraci oproti tomu, pokud se pije „pouze“ klasický protein nebo gainer.

Obvyklé bývá i zapíjet tyto čisté (volné, krystalické) aminokyseliny právě gainerem, v němž jsou i další bílkoviny ve vázané formě (obvykle 20-40 g).

Kdyby se ale mělo stanovovat, co je nejúčinnější a co nejméně vhodné, tak volba bude někde mezi BCAA (přičemž ideální je obsah leucinu minimálně 3 g) a glutaminem (alespoň 5 g). Záleží na tom, zda připojený gainer či protein obsahují volné BCAA a glutamin, případně, kolik jich je i ve vázané formě. 

Nejméně účinný bude samotný taurin a nejméně vhodný je jeví kreatin, který má tendenci zahušťovat krev a při konzumaci se sacharidy některým lidem působí žaludeční potíže. Je proto nutné individuálně ozkoušet, jak na vás kreatin působí. 

Výše uvedené aminokyseliny každopádně mají buď anabolický nebo anti-katabolický účinek. Mnohem méně se ale hovoří o smyslu užívání aminokyselin, které zesilují katabolické děje v těle, tedy zlepšují odvádění odpadních látek, vzniklých fyzickou námahou. Těmito aminokyselinami jsou arginin, citrulin, ornithin a glutamová kyselina.

Ideální je tedy po tréninku používat mix „anabolických“ i „katabolických“ aminokyselin. Tento mix je obsažený ve formuli AMG Post-Workout (doporučujeme pročíst si složení). Ten lze případně u velmi intenzivně trénujících jedinců ještě doplnit pro vyšší obsah BCAA buď BCAA AMG (kapslemi nebo práškem) nebo AMG Maxem (kapslemi nebo práškem) nebo AMG Max Drinkem (lze smíchat dohromady jako nápoj). Lze volně přidat glutamin nebo glutamovou kyselinu (kapsle nebo prášek) a HMB. Taurin již obsažen je (?). Kreatin je možný, ale je nutné jej individuálně otestovat.

Mix je nutné dostatečně naředit! Přílišná koncentrace látek v nápoji může mít projímavé účinky.