Dobrý den chci se zeptat ohledně glutaminu, píšete , že 5 zarovnaných lžiček před po nebo během tréninku to je zřejmě zhruba 5 gramů. V netréninkové 2 gramy. Pokud někdo posiluje 3x týdně, není to malá dávka? Někde jsme četli i 10 gramů před během i po c

Jedná se o dávkování pro normální populaci, případně jako minimální dávkování omezované legislativou. Podobně jako třeba vitamín C má dávku stanovenou na pár desítek miligramů a berou se stovky miligramů. 

Pro potřeby tréninku se bavme o dávkách 10-20 g na trénink. Hodně pokročilí cvičenci, kteří berou steroidy, zužitkují i dvojnásobek (tedy 40 g denně bez problémů; jsou zaznamenané i extrémní případy v podobě příjmu 100 g denně, které ale nelze nikomu doporučit). Podobně se bude brát 15-20 g, pokud má někdo oslabenou imunitu a zazžívá nastup nemoci, kdy cítí porušení ústních sliznic. 

Nejefektivnější je kombinovat glutamin a glutamovou kyselinu, příbližně v poměru 1:1, čili 5-7 g od každého denně a při zvýšené zátěži i více.

Jak vidíte, je tam široký rozptyl a účinky je nutné ozkoušet. Stropem je, když začnete dostávat průjem, v případě vysokých dávek glutaminu nastává i žaludeční nevolnost a zvracení.